شناسه خبر:770

برگزاری سی‏ امین جلسه کمیته برنامه ملی بازی‏ های رایانه ای

  • انداز قلم

ارائه گزارش سازمان‏ها از فعالیت‏های انجام‏ شده در راستای تحقق برنامه ملی بازی‏های رایانه‏ ای

اخبار

 سی‏ امین جلسه کمیته برنامه ملی بازی‌های رایانه‌ای با هدف پیگیری اجرای برنامه ملی بازی‌های رایانه‌ای با حضور نمایندگان نهادهای متولی و همکار برنامه، در دبیرخانه بازی‌های رایانه‌ای مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد.

کمیته برنامه ملی بازی‏های رایانه‏ ای از شهریور ماه سال 93 با موضوع تدوین برنامه ملی بازی‏های رایانه ‏ای شروع به کار نمود و پس از تصویب این برنامه در شورای عالی فضای مجازی، پیگیری اجرای برنامه را در دستور کار قرار داده است.

در این جلسه از کمیته، پس از بررسی ابعاد مختلف بازی پوکمون‏گو نمایندگان سازمان‏ها  نظرات خود را در مورد این بازی بیان نمودند. همچنین سازمان‏ها گزارشی از فعالیت‏های انجام‏ شده خود در راستای تحقق برنامه ملی بازی‏های رایانه‏ ای ارائه نمودند و آقای کریمی قدوسی ، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‏های رایانه‏ ای به تشریح اقدامات بنیاد در راستای برنامه ملی بازی‌های رایانه‌ای از ابتدای سال 94 و آمار و ارقام مربوطه پرداخت. اهم اقدامات انجام شده شامل  حمایت از تولید و توزیع بازی های فاخر، وام وجوه اداره‌ شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، انعقاد تفاهم­نامه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، بسته ارتقاء صنعت بازی‌های رایانه‌ای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رونمایی از بازی‌های منتخب، حمایت‌های زیر ساختی و حمایت از تشکیل مراکز رشد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، آکادمی بازی‌سازی و سامانه شبکه دانش، آزمایشگاه موبایل، سامانه مشاغل بازی های رایانه‌ای، مرکز رشد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، حمایت از صادرات و حضور تولیدکنندگان در مجامع بین‌المللی، پیشنهاد تعرفه گذاری و دریافت عوارض از بازی‌های خارجی به مجلس شورای اسلامی ، معافیت‌های مالیاتی موسسات فرهنگی تک‌منظوره بازی‌ساز و مجوزهای صادر شده توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای می باشد . 

در زمینه اجرای برنامه ملی بازی های رایانه ای نیز  بنیاد ملی بازی های رایانه ای گزارشی از تدوین آیین نامه نشر و توزیع  و طراحی سامانه حمایت پرداخت . سامانه حمایت به دنبال یکپارچه سازی حمایت ها در زمینه بازی­های رایانه­ ای است که تمامی ذینفعان اعم از بازی­سازان، سازمان­ها و ... درآن حضور دارند. 

همچنین خانم دکتر فراهانی ، معاون برنامه ریزی آموزش عالی اداره کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم نیز گزارشی از اقدامات انجام شده در وزارت علوم در راستای اجرایی سازی برنامه ملی بازی های رایانه ای ارائه نمود .