• اینترنت اشیا

   اینترنت اشیاء که از آن به عنوان "انقلاب صنعتی جدید" یاد می‌شود، به دلیل تغییری که در شیوه زندگی، کار، سرگرمی و مسافرت مردم و ... ایجاد کرده‌، تعاملات بین دولت‌ها و دنیای پیرامونشان را با دنیای مجازی و تکنولوژی نیز دگرگون ساخته است.

  • واژگـان کلیـدی

   اینترنت اشیا، دستگاه‏ های متصل، اشیاء هوشمند، ارتباطات ماشین به ماشین، پوشیدنی، شهر هوشمند، خانه هوشمند، حریم خصوصی و امنیت

  • سیر تکامل اینترنت اشیا

   ارتباطات ماشین به ماشین (M2M) اصطلاحی است که برای توصیف هر فناوری که دستگاه‌های شبکه را قادر به تبادل اطلاعات و انجام برخی عملیات بدون دخالت انسان می‌کند، به کار گرفته می‌شود. در واقع M2M به عنوان بخشی از IoT در نظر گرفته می‌شود. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تعداد اتصالات M2M در سال‌های آینده رشد قابل توجهی خواهد داشت.

  • کاربردهای اینترنت اشیا

   سرویس­ها و کاربردهای اینترنت اشیاء در حوزه­های متنوعی مطرح هستند، که از آن جمله می‌توان به: ساختمان، انرژی، خانه و مشتری، سلامت، صنعت، حمل و نقل، خرده‌فروشی، امنیت عمومی، شبکه و فناوری اطلاعات اشاره کرد.

  • حریم خصوصی و امنیت

   تضمین امنیت سرویس‌ها و کاربردهای اینترنت، فاکتور بسیار مهمی در ایجاد اعتماد در کاربران و بکارگیری این بستر می‌باشد. کاربران باید اطمینان داشته باشند که اینترنت، کاربردهایش و تجهیزاتی که به آن متصل هستند، به اندازه کافی برای انجام فعالیت‌های آنلاین، در برابر تهدیداتی که وجود دارد، امن هستند.

  • اینترنت اشیا در جهان و ایران

   اینترنت اشیاء امروزه در بسیاری از کشورهای جهان مورد توجه جدی قرار گرفته است مانند: چین، آمریکا، کره جنوبی، انگلیس، هند و... در این راستا چشم اندازهایی نیز برای آن تدوین یافته است. در ایران نیز طی سال های گذشته، اینترنت اشیاء مورد توجه قرار گرفته است.

تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی برداری از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.