• تحولات اجتماعی و اقتصادی ناشی از اینترنت اشیا بر بستر شبکه ملی اطلاعات

   تحولات اجتماعی و اقتصادی ناشی از اینترنت اشیا بر بستر شبکه ملی اطلاعات

   تحولات اجتماعی و اقتصادی ناشی از اینترنت اشیا بر بستر شبکه ملی اطلاعات

   اینترنت اشیا فناوری نوین و مدرنی است که قابلیت ارسال و دریافت داده‌ها و فرامین از طریق شبکه‌های ارتباطی را برای هر موجودی اعم از انسان، حیوان ویا اشیاء فراهم می‌کند.

   این قابلیت، یک نقطه‌ی عطف در مسیر فناوری‌ است که منجر به پیوند و کنشگری هرچه بیشتر و نزدیک‌تر فضای مجازی و حقیقی شده و تحولات اساسی را در خدمات و تعاملات دولت‌ها‌، کسب و کارها، سبک زندگی فردی و اجتماعی و حتی سرگرمی‌های مردم رقم خواهد زد.
   این فناوری، یکی از پیشران‌ها و ارکان راهبردی برای هوشمندسازی و اتوماسیون در حوزه‌هایی مانند مدیریت و خدمات شهری، مدیریت انواع انرژی در کل چرخه تولید تا مصرف، حمل و نقل، کشاورزی و صنایع غذائی، بهداشت و سلامت، آموزش و پرورش، امور مالی، بانکی و بیمه‌ای، تجارت و بازرگانی، خدمات گردشگری و امور دفاعی و امنیتی تلقی می‌شود.
   با توجه به اهمیت و کاربردهای راهبردی و نوظهور اینترنت اشیا، لزوم بررسی آخرین تحولات و حرکت در راستای آینده‌نگری و سیاست‌گذاری حاکمیتی در این خصوص، این موضوع در یک نشست کارشناسی با حضور دکتر عباس آسوشه، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی و کارشناسان این حوزه، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
   به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی در این نشست که در محل این مرکز برگزار گردید، دکترآسوشه در ابتدا به اهمیت شبکه ملی اطلاعات به‌عنوان زیر ساخت ارتباطی فضای مجازی کشور اشاره کرد و گفت: این شبکه با ویژگی‌هایی که از آن برخوردار می‌باشد، کلیه‌ی نیازهای ارتباطی انواع ذینفعان فضای مجازی کشور را تأمین می‌کند، لذا کاربری و اثربخشی فناوری‌های مدرن از جمله اینترنت اشیا، منوط به ساماندهی و توسعه آن است.
   وی افزود: در فناوری اینترنت اشیا، همه موجودیت‌های پیرامون ما قادرند از محیط اطراف خود داده های مفیدی را از طریق حسگرهای مختلف جمع‌آوری کرده و برای پردازش، اتخاذ تصمیمات و اقدام لازم، به مراکز مختلف منتقل کنند و شبکه ملی اطلاعات که فراهم کننده شرایط زیرساختی برای اتصال و ارتباط همه شبکه‌های فعال در فضای مجازی کشور است، نقش اساسی، سازنده و تأثیرگذاری خواهد داشت.
   در ادامه این بحث، مهندس مهسا باغبان اورندی، کارشناس ارشد معاونت فناوری مرکز ملی فضای مجازی، اظهار داشت: فناوری‌های مختلف اعم از ارتباطات ماشین به ماشین و سامانه‌های سایبری- فیزیکی که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته‌اند، همگی در مسیر همگرائی با اینترنت اشیا بوده که با توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و اطلاعاتی، عملاً بدنبال ارائه خدمات نوآورانه، روزآمد، اثربخش و با کیفیت به کاربران، می‌باشند.
   باغبان اورندی، به اولین تعریف از اینترنت اشیا، توسط "کوین اشتون" در سال 1999 ، اشاره کرد و گفت: "اشتون" جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیاء بی جان، برای خود هویت دیجیتال داشته و توسط کامپیوترها مدیریت می‌شوند و سایر تعاریف که در سال‌های بعد ارایه شده‌اند، همگی بر یک مفهوم یعنی دریافت، ذخیره‌سازی و ارسال اطلاعات از عناصر محیط به منظور تحلیل آنها و در نهایت ارایه خدمات بهتر و هوشمندتر به کاربر نهایی، وحدت نظر دارند و از این منظر می‌توان اینترنت اشیا را تکامل بعدی اینترنت تلقی کرد.
   باغبان اورندی، در ادامه گفت: معماری اینترنت اشیا، از بخشهای مختلف سخت افزاری و نرم افزاری کنشگر با فضای حقیقی، شبکه‌های ارتباطی، بستر و خدمات ذخیره‌سازی و پردازش ابری و برنامه های کاربردی تشکیل شده که هر کدام دارای نقش کلیدی بوده و باید با هماهنگی کامل عمل کنند.
   وی همچنین خاطر نشان کرد: با وجود امکان تحقق روابط پیچیده بین عناصر متنوع در اینترنت اشیا و ظهور کاربردهای مختلف، این فناوری محدود به صنعت و یا زنجیره‌ی تأمین خاص نبوده و شامل بازیگران متعددی خواهد ‌بود و برای سامان‌بخشی آن، می‌توان از مفهوم زیست‌بوم (اکوسیستم) استفاده کرد.
   باغبان اورندی، مهمترین چالش توسعه زیست‌بوم اینترنت اشیا را تحقق امنیت و حفاظت از حریم خصوصی دانست و تأکید کرد: مخاطرات امنیتی هر عنصر این زیست‌بوم، می‌تواند مخاطره‌ای برای کل آن باشد، لذا ارزیابی و کاهش مخاطرات امنیتی بسیار حائز اهمیت بوده و باید به عوامل مختلف آن از جمله؛ مخاطرات فعلی و آتی و هزینه‌های مالی و غیرمالی توجه کرد.
   دکتر آسوشه معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی، در تشریح این بخش با تأکید بر اینکه با افزایش تعداد تجهیزات متصل به شبکه در اینترنت اشیا، احتمال آسیپ‌پذیری‌های امنیتی نیز بیشتر می‌شود، گفت: تضمین امنیت خدمات و کاربردهای اینترنت، فاکتور بسیار مهمی در ایجاد اعتماد در کاربران و به‌کارگیری این بستر بوده و امنیت حوزه اینترنت اشیا نیز به اعتماد کاربران به محیط اطرافشان پیوند خورده است.
   دکتر آسوشه با تاکید بر ضرورت ایجاد استاندارد واحد برای تضمین حریم خصوصی و امنیت تجهیزات و ارتباطات، افزود: با توجه به زیست‌بوم اینترنت اشیا و تعدد سازمان‌های بین المللی و نهادهای فعال در این حوزه و به تبع آن وجود استانداردهای مختلف و متعدد در بخش هایی همچون ارتباطات بیسیم، مسائل فنی، کاربردی و کیفیت سرویس، دستیابی به چارچوب واحد و هماهنگ استاندارد‌های کلیدی و کاربردپذیر در این زمینه ضروری است.
   مهندس باغبان اورندی در ادامه به چالش داده‌های عظیم و نحوه مواجهه با آن در فناوری اینترنت اشیا اشاره کرد و با استناد به گزارش موسسه گارتنر، گفت: تا سال 2018 بیش از 18 میلیارد وسیله به اینترنت متصل خواهند ‌شد که 9 میلیارد از این اتصالات ناشی از اتصال اشیا می‌باشد.
   وی افزود: براساس پیش‌بینی‌ دانشگاه دتلویت، انتظار می‌رود تا سال 2017 حجم ترافیک ناشی از ارتباطات ماشین با ماشین، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها، تلفن‌های هوشمند، غیرهوشمند و سایر وسایل سیار، به 11.2 اگزابایت برسد.
   باغبان اورندی، روند افزایش اتصالات در اینترنت اشیا، ترکیب داده‌های منابع مختلف و افزایش حجم ترافیک را دلایلی بر ضرورت توجه به نیازمندی‌های جدید در زیرساخت ارتباطی دانست و تأکید کرد: فناوری اینترنت اشیا تنها زمانی دارای ارزش افزوده واقعی خواهد بود که با پردازش داده‌های عظیم همراه شده و با ایجاد فراداده‌ها، اطلاعات و دانش، در نهایت به هوشمندی در تصمیم‌گیری و اقدام منجر گردد.
   مهندس باغبان اورندی، توجه جدی برخی از کشورها از جمله چین، آمریکا، کره جنوبی و هند به اینترنت اشیا را مورد اشاره قرارداد و گفت: بسیاری از پروژه های منطقه اروپا نیز حاکی از ورود به حوزه اینترنت اشیا بوده و در این راستا چشم اندازهایی نیز تدوین شده است.
   مهندس اعظم صادق زاده، دیگر کارشناس ارشد معاونت فناوری مرکزملی فضای مجازی، در خصوص ابعاد اقتصادی اینترنت اشیا، گفت: بررسی روندهای فناوری طی سال های اخیر، نشان‌دهنده ادغام هر چه بیشتر دنیای واقعی و مجازی، هوشمندی در گردآوری داده و حرکت به سمت مدل های کسب و کار دیجیتالی بوده و یکی از قوی‌ترین این روندها، توسعه فناوری اینترنت اشیا است.
   صادق زاده، با استناد به گزارش مرکز تحقیقاتی IDCکه در سال2014 منتشر گردید، اظهارداشت: 9.1 میلیارد واحد نصب شده اینترنت اشیا، در سال 2013 با نرخ رشد متوسط ترکیبی سالانه 17.5درصد تا سال 2020 به 28.1 میلیارد دستگاه افزایش خواهد یافت که سهم کسب و کار از این میزان حدود 11 میلیون، سهم دولت و زیرساخت، 12 میلیون و سهم خانوار 5 میلیون دستگاه می باشد و همچنین براساس گزارش سیسکو، این فناوری تا سال 2020 حدود 50 میلیارد وسیله را به اینترنت متصل می کند،بطوریکه سرانه دستگاه های ارتباطی از 0.08در سال 2003 به 6.58 در سال 2020، افزایش می یابد.
   وی افزود: در سال 2014 بیش از 80 درصد شرکت ها بواسطه سرمایه گذاری دراینترنت اشیا درآمد خود را افزایش داده اند و میانگین این افزایش درآمدی حدود 15.6 درصد بوده که این میزان برای کسب و کارهای پیشرو در بازار 64 درصد می باشد. علاوه بر این بواسطه فناوری اینترنت اشیا، تقریباً یک شرکت از هر ده شرکت، افزایش حداقل30 درصد درآمد را تجربه کرده است و پیش بینی می شود درآمد سالانه بازار اینترنت اشیا از 2.3 تریلیون دلار در سال2014 با نرخ رشد ترکیبی متوسط سالانه 21 درصد، به 7 تریلیون دلار در سال2020، برسد.
   این کارشناس، با اشاره به پیش بینی سیسکو مبنی بر اینکه بازار اینترنت اشیا در سال 2020 رقمی حدود 14.4 تریلیون دلار را تجربه خواهد کرد، گفت: از این میزان بیشترین سهم با میزان 3.7 تریلیون دلار ناشی از بهبود تجربه مصرف کننده بوده و حدود 3 تریلیون دلار ناشی از کاهش زمان رسیدن به بازار، 2.7 تریلیون دلار مربوط به بهبود زنجیره عرضه و تامین، 2.5 تریلیون دلار کاهش هزینه و 2.5 تریلیون دلار نیز مربوط به افزایش بهره وری نیروی کار خواهد بود.
   صادق زاده، با استناد به گزارش "مکنزی" رشد دو برابری صنایع را با بهره گیری از اینترنت اشیا در سال های آتی مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در میان 9 حوزه خدمات، صنایع با 7/3 تریلیون دلار و بعد ازآن شهرها با 7/1 تریلیون دلار دارای بیشترین پتانسیل اقتصادی ناشی از بکارگیری اینترنت اشیاء می باشند.
   وی افزود: علاوه بر 9 حوزه کاربردی مورد بررسی اینترنت اشیا، 100کاربرد منحصر به فرد جدید نیز ایجاد خواهد شد که این تغییرات از نتایج افزایش سهم اینترنت اشیا در اقتصاد جهانی خواهد بود، بطوریکه با درنظرگرفتن افزایش 0.5 تا 1درصد نرخ بهره وری سالانه جهانی، اینترنت اشیا تا سال 2030 حدود 15 تریلیون دلار به GDP جهانی اضافه خواهد کرد. همچنین برخی پیش بینی ها نیز نشان می دهد اینترنت اشیا در بلند مدت به رشد 87 درصدی اشتغال، منجر خواهد شد.
   این کارشناس فضای مجازی، با اشاره به کاربرد و نفوذ فناوری اینترنت اشیا در کشورهای آمریکا، کره، دانمارک و سوئیس، اظهار داشت: بیشترین سرانه دستگاه های اینترنت اشیا به ازای هر 100 نفر در سال 2015 برای کشور کره 37.9 درصد و دانمارک 32.7 درصد می باشدو این شاخص برای کشور آمریکا 24.9 اعلام شده است.
   در جمع بندی پایانی این نشست، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی، با استناد به بررسی‌های بعمل آمده و نظر تحلیلگران و کارشناسان، دولت‌ها را یکی از اصلی‌ترین استفاده‌‌کنندگان و مهمترین بازیگران زیست بوم اینترنت اشیا در آینده‌ای نه چندان دور، دانست و گفت: دولت‌ها بیشتر از هر چیزی روی افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌های جاری و بهبود کیفیت زندگی شهروندی تمرکز کرده‌اند.
   وی افزود: فناوری اینترنت اشیا با اینکه در ابتدای راه خود قرار دارد، نقش بسیار مهمی در دنیای کارآفرینان بازی کرده و کسب و کارهای متعددی بر محور این فناوری راه‌اندازی شده‌اند، این درحالی است که هر روز بیش از پیش با تغییر و تحولات جدید روبرو بوده و سهم بیشتری را از این منظر به خود اختصاص خواهد داد.
   معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی ، با اشاره به اینکه اینترنت اشیا در ایران از سال های گذشته مورد توجه قرار گرفته و پروژه ها و برنامه هایی متعددی نیز در این راستا تهیه شده است، گفت: با شکل گیری نهایی شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیر ساخت ارتباطی فضای مجازی کشور و تأمین‌ نیازهای ارتباطی انواع ذینفعان این فضا، این امیدواری وجود دارد تا کارآفرینان و محققین خلاق ایرانی، توسعه و استفاده از فناوری اینترنت اشیا را یک فرصت گران ‌بها تلقی کرده و با بهره گیری از آن، به بهبود فضای کسب و کار و اشتغال‌زایی در کشور کمک کنند.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.