• ضرورت هماهنگی ملی در بهره گیری از ظرفیت اینترنت اشیا

   تشکیل کارگروه اینترنت اشیاء در مرکز ملی فضای مجازی

   ضرورت هماهنگی ملی در بهره گیری از ظرفیت اینترنت اشیا

   ضرورت هماهنگی ملی در بهره گیری از ظرفیت اینترنت اشیا

   بهره گیری از ظرفیت اینترنت اشیا جهت کسب بیشترین منفعت برای کشور، با توجه به فرصت ها و تهدیدهای توسعه آن، نیازمند هماهنگی و همکاری کلیه ذینفعان و بازیگران بخش حاکمیتی، دولتی، غیردولتی و عمومی در سطح ملی است.

   به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، اعمال حاکمیت بر اینترنت اشیا با ایجاد سکوی بومی برای کاربردهای داخلی، کنترل تجهیزات و اشیای هوشمند از طریق بسترهای مناسب و ایمن بمنظور جلوگیری از خروج گسترده اطلاعات از کشور، جلوگیری از موازی کاری در برنامه ریزی و صرف هزینه، از مهمترین ضرورت های هماهنگی و همکاری دستگاه های مختلف در سطح کشور می باشد.
   این گزارش با اشاره به فعالیت های ارزشمند بخش دولتی و غیر دولتی در خصوص اینترنت اشیا، می افزاید: اقداماتی همچون تدوین نقشه راه و برنامه عملیاتی اینترنت اشیا، حمایت از تولید تجهیزات هوشمند در داخل، راه اندازی شبکه NB-IOT، به روزرسانی نرم افزاری تجهیزات شبکه نسل چهار، راه اندازی شبکه ارتباطی اشیا مبتنی بر فناوری SigFox و برگزاری کارگاه های آموزشی و غیره، از جمله اقداماتی است که برغم کارکرد مثبت، به صورت نامنظم و بدون هماهنگی و انسجام لازم و نیز در بعضی موارد بدون در نظر گرفتن پیش نیازهای مربوطه، صورت گرفته است.
   از طرفی اجرای پروژه های متعدد و روز افزون درحوزه اینترنت اشیا، نظیر اندازه گیری هوشمند و برخط میزان مصرف برق، پایش خودروهای سنگین به منظور جلوگیری از قاچاق سوخت، سنجش خودکار مصرف گاز و پروژه های شهر هوشمند در چند شهر کشور، در شرایط انسجام و راهبرد واحد، کارکرد و اثر گذاری بهتری خواهند داشت.
   در این گزارش وضعیت بازار اینترنت اشیا نیز مورد بررسی قرار گرفته و عدم نظارت لازم بر واردات تجهیزات قابل اتصال به اینترنت، عدم تشکیل خوشه های صنعتی منسجم برای پاسخگویی به نیازمندی های ملی و مشخص نبودن رویکرد کشور در خصوص تنظیم مقررات اینترنت اشیا را از عمده مسائل بازار داخلی در این زمینه دانسته است.
   خاطر نشان می سازد، مرکز ملی فضای مجازی با تشکیل کارگروه راهبری اینترنت اشیا در صدد است تا با مشارکت سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی ذیربط، شرایط لازم را برای هماهنگی و همکاری بیشتر در بهره گیری از ظرفیت اینترنت اشیا در کشور، فراهم آورد.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.