• شبکه های اجتماعی سلول های اقتصادی آینده جهانند

   دبیر شورای عالی فضای مجازی:

   شبکه های اجتماعی سلول های اقتصادی آینده جهانند

   شبکه های اجتماعی سلول های اقتصادی آینده جهانند

   دبیر شورای عالی فضای مجازی از توسعه نامتوازن حوزه آی سی تی در کشور خبر داد.

   به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی کشور، دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی درباره توسعه نامتوازن حوزه ICT در کشور گفت: حوزه تلکام فاوا باید ۳۵ درصد از اقتصاد فضای مجازی کشور را تشکیل دهد اما متاسفانه ۶۰ تا ۶۵ درصد اقتصاد این فضا را تشکیل می‌دهند و در حال حاضر از بازار ۶۰ هزار میلیارد تومانی ICT در کشور ۶۰ درصد متعلق به CT (ارتباطات) است درحالی‌که باید سهم CT و IT (فناوری اطلاعات) در توسعه اقتصاد دیجیتالی متوازن باشد.
   وی با تاکید بر ضریب نفوذ اینترنت در کشور و میزان تحصیلکرده دانشگاهی حوزه آی سی تی گفت: درنتیجه عدم توازن در توسعه این بخش شاهد توسعه بیشتر زیرساخت هستیم که آن را پایپ (لوله)‌ می‌خوانیم.
   دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به توسعه اقتصاد دیجیتالی در جهان گفت: به‌زودی تعداد اشیاء متصل به اینترنت در جهان از ۱۲ میلیارد به ۵۰ میلیارد افزایش می‌یابد و شاهد مباحث متعددی ازجمله اینترنت اشیاء هستیم.
   وی با بیان این که شبکه های اجتماعی در حقیقت سلول های اقتصادی آینده جهان هستند ادامه داد: روزی را در آینده می‌بینیم که شبکه‌های اقتصادی در ایران نیز به تبعیت از روند جهانی رشد کرده‌اند که این شبکه‌ها روی پلتفرم‌هایی مانند پیام‌رسان‌ها شکل می‌گیرند. در حال حاضر در وضعیت انحصاری پیام‌رسان در ایران فقط کاربرد رسانه‌ای آن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، اما در آینده این پلتفرم‌ها ارائه‌دهنده خدماتی ازجمله تجارت الکترونیک در سطح وسیع خواهند بود.
   وی تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم خدمات جدی را روی این پلتفرم‌ها قرار دهیم باید پلتفرم پایدار باشد و باید در چارچوب قوانین سرزمین ایران قابل‌اتکا باشد و اگر از چارچوب‌های ایران تبعیت نکند نمی‌توانیم ثروت و دارایی‌های خود را روی آن قرار دهیم.ما سرنوشتمان را باید در یک زمین استوار و یک پایه استوار قرار دهیم که یک بخشی از استواری پایپ (زیرساخت)است.
   دبیر شورای عالی فضای مجازی توضیح داد: در دولت یازدهم از متوسط سرعت دسترسی ۶۴ تا ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه به عددی نزدیک به حداقل ۲ مگابیت بر ثانیه رسیده‌ایم.
   وی افزود:‌ علاوه‌بر زیرساخت ازجمله نیازهای دیگر توسعه اقتصاد دیجیتالی شبکه دیجیتالی است که سال گذشته تمامی مدیران عامل اپراتورها را دعوت کردیم و اعلام کردیم که باید توجه داشته باشند که از حوزه پایپ بیرون بیایند.
   دکترفیروزآبادی گفت: ۵۰ میلیارد شئ‌ای که در آینده به اینترنت متصل خواهد شد روی پایپ سوار می‌شود و علاوه‌بر این یک پلتفرم می‌خواهد. همچنین بین سیستم‌عامل‌های موجود در دنیا که در ۱۵ سال پیش هفت الی هشت سیستم‌عامل داشتیم که اروپایی بودند امروز فقط سیستم‌عامل‌های آمریکایی ماندند و روی موبایل نیز سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS قرار دارند که آنها نیز آمریکایی هستند.
   دکتر فیروزآبادی تاکید کرد: از سوی دیگر سرویس‌های ابری نیز در اختیار شرکت‌های آمریکایی ازجمله آمازون و گوگل هستند و به عبارتی شرکت‌های آمریکایی صاحب پلتفرم و سرویس‌های ابری هستند که تا پشت دروازه‌های ما می‌آیند و پلتفرم داخل سیستم (سیستم‌عامل) نیز آمریکایی است بنابراین دیگر حاکمیتی نمی‌ماند.
   وی گفت: این عدم توازن به این علت بود که نگاه تهاجمی به حوزه توسعه فضای مجازی و توسعه اقتصاد فضای مجازی نداشته ایم و این باعث عقب ماندگی در کشور شد که این عقب‌ماندگی را در حوزه پیام رسان ها به عنوان یک عارضه می بینید.
   رییس مرکز ملی فضای مجازی افزود: شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی برای رفع موانع این حوزه آماده همکاری با فعالان این حوزه است.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.