• ضرورت قانون گذاری برای مالکیت معنوی در کشور

   دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور

   ضرورت قانون گذاری برای مالکیت معنوی در کشور

   ضرورت قانون گذاری برای مالکیت معنوی در کشور

   دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور بر اهمیت قانون گذاری برای حمایت ازمالکیت معنوی در حوزه فضای مجازی به عنوان بخش بزرگی از اقتصاد دنیا خبر دارد.

   به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی کشور، دکتر سید ابوالحسن فیروز آبادی – دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور در اولین همایش بین المللی جنبه های حقوقی و فناوری اطلاعات و ارتباطات با بیان این مطلب افزود: بخش بزرگی از اقتصاد دنیا دارایی های غیر محسوس و مبتنی بر مالکیت معنوی است بنابراین باید قوانین و مقررات مربوط با مالکیت معنوی در کشور مشخص شود و تا زمانی که اقتصاد کشور در این زمینه در یک ابهام قانونی قرار داشته باشد نمی توانیم ثروت تولید کنیم واز احراز بخش بزرگی از دارایی های خود محروم خواهیم بود.
   وی با اشاره به این که در صورتی که برای تولید ثروت در کشور قانون گذاری صورت نگیرد،‌ اشتغال ایجاد نشده و کشور توسعه نمی یابد، گفت:قوانین و مقررات نباید محدودیت ایجاد کنند و از طرفی باید محدود کننده تمامی مخاطرات آن باشند بر همین اساس از آن تعبیر به قانون و مقررات گذاری نرم و سخت می کنند که مقررات گذاری نرم مبتنی بر چالاکی، هوشمندی و متغییر بودن است و مقررات گذاری سخت برای حوزه هایی است که ممکن است به کشور لطمه بزندوبایستی مقررات نظارت وپیشگیری شکل گیرد.
   دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با تاکید بر معنای واژه فضای مجازی که جاز الحقیقت و واقعیت بوده و بر همین اساس فضای مجازی بسط فضای واقعی است، اعلام کرد: این بدان معناست که دنیا در حال انبساط دائمی است و فضای مجازی هم انبساط فضای واقعی با خصوصایت و قواعد جدید است.
   دکتر فیروزآبادی با اشاره به این که در حال حاضر در فضای مجاز خالص نیستیم و فضای مجازی ما فضای مختلط از فضای واقعی و مجازی است، تصریح کرد: این فضا دو خصیصه خیلی مهم دارد که یکی زمان محور است یعنی تمامی وقایع در این فضای دارای پیوست زمانی است که این پیوست زمانی ثبت می شود و در تمامی حوزه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و .. شاهد آن هستیم ودیگر آنکه این فضا امکان محور است وهمه رویدادها واطلاعات پیوست مکانی دارند.
   وی در خصوص عدم پاسخگویی قوانین، مقررات و نظام نهادی فضای واقعی برای فضای مجازی، افزود: با ایجاد اشکال مختلف ارتباطی در این شبکه ها نمی توان با نظام های کهنه مبتنی بر قانون گذاری که پروسه سه ساله طی می کند این فضا را مدیریت کرد. در این فضای بسط یافته در حوزه اقتصاد خدمات جدید بانکی، مالی و پولی مطرح می شود که در امر بانکداری الکترونیکی دو پدیده دیگر هم اتفاق افتاده و آن پول مجازی در فضای واقعی و یکی پول مجازی در فضای مجازی است که این بدان معناست که یک پول مجازی مبادله را در فضای واقعی ساماندهی می کند و یک پول مجازی مبادله را در فضای مجازی انجام می دهد. در حوزه فرهنگ نیز صنعت فرهنگی در دنیا در فضای مجازی شکل گرفته است و کالاهای فرهنگی و خدمات فرهنگی تولید کرده است. همچنین در حوزه اجتماعی روابط جدید اجتماعی و شبکه ها و رسانه های نوین اجتماعی شکل گرفته است و رسانه از حالت مبتنی بر یک نهاد حکومتی و یا نهادهای متمرکز تبدیل به رسانه هایی شدند که همه مردم بازیگر، خبرنگار و تولید کننده محتواهستند.
   وی با تاکید بر اصلاح نهادی و ساختاری نظام قانون گذاری در کشور، اظهار داشت: یکی از مدل های مطرح بحث حکمرانی که غربی ها و به طور خاص آمریکایی ها به دنبال آن هستند مالتی استیک هلدینگ است(multi stake holding) که در نهایت یک شرکت آی کن وابسته به وزارت صنعت آمریکا متولی حکمرانی فضای مجازی در دنیا می شود که البته دنیا به دنبال خروج ازاین نظام مقررات گذاری برای حکمرانی فضای مجازی است.
   رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با اعلام این که نظام تنظیم مقرارت در این فضا برای حکمرانی در داخل کشورنظام مناسبی است، گفت: باید از نظام تنظیم مقررات در کشورها استقبال کنیم اما به صورت بومی شده فرآیندهای حکمرانی را در آن شکل دهیم و در آن شرایطی ایجاد کنیم که مباحث جدید مثل داده های عظیم و حریم خصوصی در آن لحاظ شود. داده های عظیم برای بشر عصر جدید یک نعمت است چرا که می توان مستقیما از آن علم تولید کرده و مسائل اجتماع را حل کرد اما از طرفی در تضاد با حریم خصوصی مردم می تواند باشد یعنی معمای پیچیده ای که باید در آن از طرفی مقررات گذاری و از سویی مقررات زدایی کرد.
   وی در تعریف حریم خصوصی در فضای مجازی تاکید کرد: زمانی که اینترنت اشیا بیاید در واقع شهر، انرژی، آموزش، کشاورزی و وضعیت سلامتی هم هوشمند می شود و حریم خصوصی در این فضا قطعا متناسب با زمان و مکان و هر کشور متغییر خواهد بود. در واقع هنجارها و ارزش ها که برای همه نسل متوالی به عنوان پایه های فرهنگی وذهنی ملت بودند ممکن است به کمتر از یک نسل کاهش پیدا کنند و چون بخشی از قوانین و مقررات بر عرف شکل می گیرند متناسب با آن در هر نسل هنجارها وارزش هادچار تحول شودو بنابراین باید اصلاح نهادی مناسب در حوزه قانون گذاری فضای مجازی در کشور صورت گیرد.
   وی افزود: یکی از مواردی که در شورای عالی فضای مجازی کشور به آن توجه شده عدم خروج داده های تولیدی در چارچوب سرزمین ملی از مرزهای جغرافیایی است و این قانون در اروپا هم تصویب شده که براساس آن برای خروج اطلاعات باید از اروپا مجوز صادر شود.
   رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور در خصوص اهمیت امنیت و هویت در این فضا، گفت: درفضای مجازی هویت ها متکثرتر و زمان محور و مکان محور است و در واقع شما یک هویت فیزیک دارید مستقل از زمان و مکان اما نسبت به هر فرآیند و هر حرکتی در فضای مجازی هویتی شرطی و انضمامی به آن پیدا می کنید و این به معنای این است که صدها مساله حقوقی جدید و رابطه باید تعریف شود بنابراین امیدوارم در کشور حساسیت لازم برای ایجاد نظام حقوقی متناسب با تحولات جدید ایجاد شود که این مهم نیاز به تلاش همه و نه یک نهاد و سازمان دارد بلکه میزان مشارکت نخبگان در این فضا و تعاملات مردم و حکومت ما را به یک بلوغ حقوقی و مقرراتی در کشور خواهد رساند.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.