• با تعامل سازمان های رسمی کشور می توانیم با فضای پلت فرمی دنیا تطبیق یابیم

   دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور:

   با تعامل سازمان های رسمی کشور می توانیم با فضای پلت فرمی دنیا تطبیق یابیم

   با تعامل سازمان های رسمی کشور می توانیم با فضای پلت فرمی دنیا تطبیق یابیم

   دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: سازمان های رسمی کشور باید تعامل کنند تا با همراهی ملت و حمایت حکومت و دولت بتوانیم نظام چند ذی نفعی را در فضای مجازی پیاده سازی و هدایت کرده تا با فضای مجازی اجتماعی شده توسط پلت فرم ها تطبیق یابیم.

   به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی کشور، دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور در همایش مدیریت تداوم کسب و کار در صنعت بانکی با بیان این مطلب افزود: بانک ها می توانند سردمدار ارایه پلت فرم ها باشند و کمک کنند تا غیر رسمی ها بر روی پلت فرم هایی که بانک ها ارایه می دهند فعالیت کنند و بازار خدمات بانکی را به صورت هدایت شده، تقسیم و در یک نظام شبکه ای هر خدمتی که ارایه می شود، ساماندهی کنند.
   وی با تاکید بر این که در دنیا باوجود بحران های اقتصادی از سال 1970 تاکنون در حوزه فضای مجازی با رونق اقتصادی روبرو بودیم، تصریح کرد: اقتصاد امروز پلت فرمی است که پایه آن ارایه خدمات متنوع مبتنی بر اطلاعات است بنابراین طبقه جدیدی در صحنه اقتصاد ظهور پیدا کرده که از آن به حوزه های غیر رسمی تعبیر می شود.
   دکتر فیروزآبادی با اشاره به این که پلت فرم ها علاوه بر نگاه تهاجمی به بازار کشورها دو نقطه ضعف اساسی دارند، اظهار داشت: پلت فرم ها فرامرزی هستند و به همین دلیل نظام هویت و امنیت برای آنها تعریف نشده است و با همین نقاط ضعف به بازار کشورها وارد می شوند و از خدمات عمومی جامعه بدون پرداخت مالیات نیز استفاده می کنند که در واقع اگر حکمرانان اینترنت می خواستند این دو را در این فضا پیاده سازی کنند امریکا بازارهای جهانی را از دست می داد وبازارهای ملی شکل می گرفت. بر همین اساس کشورهای اروپایی به تازگی برای مواجهه با این موضوع جرایم سنگینی برای فعالیت پلت فرم های خارجی (امریکایی) در کشورشان تعیین کرده اند هر چند که این پلت فرم ها در تلاش هستند تا با تکنولوژی هایی مانند بلاکچین به سمت شفافیت تراکنش ها و ابهام هویت ها حرکت کنند.
   دکتر فیروزآبادی گفت: پلت فرم های حوزه پولی و بانکی به دلیل این که مقصد آنها پول و اقتصاد کشورهاست و بحث حریم خصوصی و مالکیت معنوی در این حوزه بسیار مهمتر است، تهاجمی تر از پلت فرم های رسانه ای هستند و این در حالی است که ما هنوز در حوزه های گذشته بلوغ سیستمی و مدل های خودمان را پیاده سازی نکردیم و مجبوریم به سرعت پیاده کنیم تا در مقابله با مخاطراتی همچون تحریم ها برنامه ریزی برای مواجهه و تداوم کسب و کارها داشته باشیم.
   وی با بیان این که در فضای مجازی به دلیل یکپارچگی و ارتباط باجهان، مرز با همه کشورها و همه کاربران تعریف می شود، افزود: در این فضا همه کاربران می توانند به سیستم، تداوم کسب و کار و نظام اعتماد آسیب بزنند بنابراین مسائل امروز و مدیریت بحران آنها به روز و تعطیل ناشدنی است.
   وی تاکید کرد: امروز باور این سخت است که سال های آتی نظام پرداخت کشورها در مراجع غیر رسمی در فضای مجازی صورت خواهد گرفت که بر روی پلتفرم ها شکل می گیرند و طلیعه آن با طرح فین تک ها ظهور کرده است.
   دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با اشاره به این که سرعت نفوذ پلت فرم ها در نظام بانکی تا امروز محسوس نبوده، گفت: در نظام بانکی موتور محرکه اقتصاد و در نظام رسانه ای اقتصاد توجه است یعنی براساس میزان توجهی که جلب می کنند ارزش معنوی شکل گرفته و قیمت گذاری می شوند اما درآینده ممکن است اقتصاد ترکیبی از توجه و اعتماد شکل گیرد و شرایط دیگری هم همچون نوآوری در حوزه خدمات و پرداخت مطرح باشد بنابراین باید نهادهای رسمی برای تداوم کسب و کار، خود را برای یک تحول بزرگ آماده کنند در غیر این صورت 50 درصد فعالیتشان را باید واگذار کنند.
   وی تاکید کرد: اگر به تحولات سریع و وسیع ایجاد شده توسط فضای مجازی در حاکمیت و حکمرانی توجه نشود عواقب اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی خوبی در انتظارمان نخواهد بود و آوار آن روی سر کشور خراب می شود نه عرضه کنندگان خارجی پلت فرم ها و آنها بهره اقتصادی از بازارهای بزرگ دنیا می برند و مسائلی از قبیل جرایم سایبری، عدم امنیت و نبود تداوم کسب وکار گریبانگیر کشورهاست.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.