• برای حکمرانی به مشارکت شبکه نخبگان میان رشته ای نیاز است

   دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور:

   برای حکمرانی به مشارکت شبکه نخبگان میان رشته ای نیاز است

   برای حکمرانی به مشارکت شبکه نخبگان میان رشته ای نیاز است

   دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور بر تعامل و مشارکت شبکه نخبگان میان رشته ای و جامعه مدنی برای حکمرانی کشور تاکید کرد.

   به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی کشور، دکتر سیدابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور در دومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی با بیان این مطلب افزود: در عصر جدید از یک طرف با تحولات تکنولوژیکی مواجهیم که در سطح حاکمیت ملی باید بر اساس آن به مدل های چند ذی نفعی توجه کرده و پیاده سازی کنیم و از طرف دیگر باید مسائل و مشکلات این مدل مانند حریم خصوصی، مالکیت معنوی، انحصار به دلیل برداشته شدن مرزها، فقدان قوانین و عدم کفایت هنجارها بررسی شوند بنابراین حکمرانی در فضای مجازی به دلیل توسعه های فضای مجازی و تحول عصری بحث جدی امروز کشور است که برای مدیریت آن زمانی زیادی نداریم.
   وی با اشاره به این که مرکز ملی فضای مجازی بر ایجاد نظام ترکیبی از قانون گذاری و مقررات گذاری، توصیه و استاندارد گذاری تاکید دارد، گفت: ساختار مدیریت کشور باید از الگوهای متنوع توصیه ها، استانداردها و مقرارت گذاری ها تبعیت کند که این نظام ترکیبی باید با مشارکت ذی نفعان صورت گیرد البته باید در نظر داشت که در ایران به دلیل اکوسیستم فعلی که بر یک دولت نفتی قوی با بروکراسی نیرومند و مشکلات ادراکی از فضای مجازی روبروست، ذی نفعان در یک سطح نیستند. در واقع دولت به دنبال آزاد سازی اقتصاد و کوچک کردن آن بوده اما نتوانسته و اقتصاد را با همان اندازه بوروکراتیک دولتی رها کرده بنابراین در این نظام باید سطوح مداخله، نقش و میزان مسئولیت پذیری ذی نفعان مشخص شود.
   دکتر فیروزآبادی تصریح کرد: بخش بزرگی از حکمرانی چند ذی نفعی آمریکا بر عهده شرکت های بزرگ است که مشابه این شرکت های بزرگ در کشور وجود ندارند اما ایران به جبران آن، از دانشگاه های قدرتمند برخوردار است که البته آنها نیز در دوران تحول عصری دچار رکود شدند بنابراین باید در این نظام چند ذی نفعی نقش بیشتری به آنها محول شود تا بتوانند تحولات اساسی ایجاد کنند. باید دانشگاه هاو پژوهش های میان رشته ای را توسعه دهیم و حوزه های جدید حکمرانی مورد توجه جدی نخبگان و دانشگاه ها قرار گیرد تا در فضاسازی رسانه ای غربی ها که بخش مهمی از سپهر فضای عمومی کشور را می سازد، قرار نگیریم. این فضا اجازه نمی دهد آزادی، حقوق مردم و مشروعیت حکمرانی در دوره و عصر جدید تعریف شود تا بتوانند یک نظام حکمرانی هنجار ساز و مقررات ساز تحمیلی بر ما حاکم کنند.
   دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان این که امروز در حوزه رسانه تسلیم هنجارهای پلت فرم ها شدیم، افزود: آنها می خواهند اینستاگرامی زندگی کنیم و ما هم می کنیم و در واقع آنها می خواهند نظام های آموزش، سلامت، کشاورزی، پول و بانکی ما را به صورت پلت فرمی تصاحب کنند و از حاکمیت ملی خارج سازند و بر این نکته تاکید دارند که حکمرانی خوب حکمرانی بدون دولتهاست.
   وی با بیان این که اقتصاد ، تکنولوژی و سیاست در فضای مجازی در حال اجتماعی شدن است و ابعاد حکومتی تغییر کرده و این فضا در حال گستردگی و توسعه یافتگی است، افزود: از خصوصیات فضای مجازی، اجتماعی شدن و گستردگی است بنابراین نیاز به تخصص چند رشته ای برای حل مشکلات دارد و به همین دلیل باید در اصول فراحکمرانی و حکمرانی تغییرات اساسی و اصلی در کشور صورت گرفته و تصمیم های بزرگی بگیریم که این مهم به طور قطع با مشارکت تمام ذی نفعان امکانپذیر است.
   دکتر فیروزآبادی گفت: آمریکا در فضای بدون مرز مجازی به دنبال اعمال حاکمیت به صورت تهاجمی است تا جایی که در سند منتشر شده در سال 2018 اعلام کرد که اینترنت زاده نبوغ آمریکایی است و موجب ابر قدرت شدن آمریکا شده و باید آن را حفظ کند، برای حفظ این هیمنه در حکمرانی اینترنتی باید از قدرت سخت استفاده کرد و برای این که از قدرت سخت استفاده کند نباید از نظام حکمرانی بین المللی جهان تبعیت کند و بر همین اساس مدعی است که ایران تروریسم سایبری، چین متهم به سرقت اطلاعات و کره شمالی و روسیه از دشمنان آنها در این فضا هستند.
   وی تاکید کرد: 5 شرکت بزرگ دنیا برخلاف سال های پیش از 2014 که شرکت های نفتی و بانکی بودند، آمریکایی بوده و به دنبال توسعه اقتصاد دیجیتال از طریق درهم شکستن دیوار کشورها و وارد کردن مردم بر روی پلتف فرم های شبکه خود برای ایجاد فضایی بدون دخالت دولت ها هستند و درواقع در حال شکل دهی شکاف دولت – ملت براساس یک حکمرانی جدید و به ظاهر چند ذی نفعی در این فضا و در نهایت غلبه سرمایه داری شرکت های بزرگ بر روی پوسته اجتماعی و از بین رفتن نخبگان سیاسی کشورها و ساختارهای سیاسی آنها هستند.
   دکتر فیروزآبادی با اشاره ارکان فضای مجازی، گفت: مهم ترین رکن فضای مجازی تکنولوژی و فناوری و تبدیل فناوری به صنعت و اقتصاد دیجیتال با نقش مداخله گرانه آمریکا در حکومت ها و همچنین اجتماعی شدن این فضا به دلیل شبکه ای شدن ارتباطات و اتصالات در تمامی شئون زندگی انسان هاست. به تعبیر دیگر تا امروز تکنولوژی ها هیچ وقت جنبه اجتماعی نداشتند اما در دنیای امروز اقتصاد پلت فرمی، شبکه ای و اطلاعات محور در حال شکل گیری است.
   وی افزود: ما در دوران صنعتی با قدرت سخت مواجه بودیم اما در این دوره با قدرت و تعامل شبکه ها روبرو هستیم که در آینده نه چندان دور تحت فشار تعاملی شبکه های انسان – شی نیز قرار خواهیم گرفت، ما به سمت نظام های هوشمند در حرکت هستیم که در حکومت مداخله می کنند و با ظهور و بروز پلت فرم ها هنجا رسازی کرده، هنجار ها را تبدیل به ارزش ها و در نهایت ارزش ها را به ما تحمیل می کنند.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.