• رمزارزها می توانند برای حل مشکل نقدینگی و تبادلات ارزی موثر باشند

   دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور:

   رمزارزها می توانند برای حل مشکل نقدینگی و تبادلات ارزی موثر باشند

   رمزارزها می توانند برای حل مشکل نقدینگی و تبادلات ارزی موثر باشند

   دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور بر اهمیت رمز ارزها برای حل مشکل نقدینگی و تبادلات ارزی در کشور تاکید کرد.

   به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی کشور، دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی در جلسه کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: باید مقررات¬گذاری حوزه رمزارزها هر¬چه سریعتر توسط نهادها و مراکز تخصصی از جمله بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار در کشور انجام شود.
   وی با اشاره به سند الزامات و ضوابط حوزه رمز ارزها افزود: رمز ارزها می توانند در بهبود وضعیت اقتصادی کشور با توجه به شرایط فعلی موثر باشند و بر همین اساس مرکز ملی فضای مجازی کشور نسبت به تهیه سیاست های کلان حوزه بلاک چین و رمز ارز اقدام کرده و از دستگاه های مربوطه خواسته شده تا نظرات خود را اعلام کنند.
   بنابراین گزارش، پیش از این نیز سند الزامات و ضوابط حوزه رمز ارزها توسط بانک مرکزی کشور جهت نظرخواهی در سایت بانک منتشر شده است.
   دراین سند، رمزارزها به سه بخش رمزارز ملی، رمزارز منطقه¬ای، رمزارزهای جهان روا تقسیم شده اند که در بخش رمزارز ملی و رمزارز منطقه¬ای مجوز دهنده و منتشر کننده رمزارز بانک مرکزی است و رمزارز¬های جهان روا مانند بیت¬کوین و اتریوم است که قابل تبادل در صرافی¬های مجاز بوده و نمی¬توانند به عنوان ابزار پرداخت در کشور مورد استفاده قرار گیرند.
   همچنین توکن¬ها در این سند در پنج دسته توکن با پشتوانه ریال، توکن با پشتوانه طلا و سایر فلزات گران¬بها، توکن با پشتوانه ارز، توکن با پشتوانه سایر دارایی های مشهود و غیر مشهود و توکن بدون پشتوانه تقسیم¬بندی شده اند که در این سند در رابطه با توکن با پشتوانه سایر دارایی¬های مشهود و غیر¬مشهود و توکن بدون پشتوانه تاکید شده تا مقررات مرتبط با آنها توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه و ابلاغ شود. البته باید در نظر داشت که این توکن ها (به جز توکن با پشتوانه ریال) نمی¬توانند به عنوان ابزار پرداخت مورد استفاده قرار گیرند.
   گفتنی است، در این جلسه، پس از ارایه سیاست های بانک مرکزی کشور در رابطه با رمز ارزها و تشریح این سند توسط معاونت فناوی¬های نوین بانک مرکزی، پیشنهادهایی درباره چگونگی فراهم شدن امکان نظارت بر رمزارزهای جهان روا، لزوم صدور دستورالعمل چگونگی اخذ مجوز صرافی¬ها و الزام کردن صرافی¬ها به داشتن کیف¬پول اختصاصی برای جلوگیری از تحریم¬های احتمالی، لزوم تقویت یکپارچگی در اسناد ارایه شده و مشکلات احتمالی توکن¬های عرضه شده توسط ICO ها بدلیل ممنوع بودن امکان پرداخت با این توکن¬ها در راستای بهبود و تقویت این سند ارایه شد.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.