• باید در فضای مجازی قلمرو اسلامی ایجاد کنیم

   دبیر شورای عالی فضای مجازی:

   باید در فضای مجازی قلمرو اسلامی ایجاد کنیم

   باید در فضای مجازی قلمرو اسلامی ایجاد کنیم

   دبیر شورای عالی فضای مجازی بر ایجاد وحدت و همکاری اسلامی برای قلمرو سازی بدون تعارض در فضای مجازی تاکید کرد.

   به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی در پانزدهمین وبینار از سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با بیان این مطلب افزود: فضای مجازی باعث ایجاد یک اکوسیستم و زیست بوم جدیدی شده که در این زیست بوم ویژگی هایی همچون مخاطب جهانی با ارتباط تمام وقت بدون هیچ مانعی وجود دارد که این پدیده اولین بار است که در جامعه بشری اتفاق می افتد.
   وی با اشاره به این که در این فضا مفاهیم و واژه های جدید همچون قدرت و جهاد شکل گرفته، گفت: در این فضا از لحاظ تکنولوژی شرایطی فراهم شده که آحاد بشر می توانند محتواها را به صورت ارزان و در دسترس تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند.
   دکتر فیروزآبادی تاکید کرد: پیشتر قدرتی که باعث می شد یک فکر یا اندیشه تثبیت شده ودر جامعه در این زمینه اقناع صورت گیرد، قدرت های سخت بود اما امروز شاهد فتوحاتی هستیم که بدون جنگ و اعمال قدرت سخت با قدرت نرم از طریق فضای مجازی بدست می آیند و اندیشه، افکار و پیروان جدیدی در حال بروز هستند.
   وی با بیان این که قدرت نرم که قدرت اقناع سازی مبتنی بر فضای مجازی است، ویژگی های خاص خودش را دارد که از جمله ویژگی های آن شبکه ای بودن این قدرت است، گفت: در این فضا بر روی پلت فرم ها و محیط هایی که توسط غیر مسلمان ها ساخته شده مسلمانان می توانند افکار خود را عرضه کنند اما به دلیل این که این پلت فرم ها و این زیست بوم جدید از قواعدی پیروی می کند که این قواعد توسط بنیان گذاران و صاحبان فناوری ها و سرمایه در این حوزه شکل می گیرد یک محیط از پیش تعیین شده است که اگر مسلمانان بخواهند در این فضا فعالیت کنند مجبور به پیروی از قواعد آن هستند.
   دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: برهمین اساس تاکنون شاهد دخالت هایی تحت برچسب های ترویج خشونت در این فضا بودیم که به دلیل همسویی با مصالح و منافع نظام غربی نسبت به حذف و اصلاح مطالب اقدام شده است برهمین اساس تاکید ما بر این که باید در این دوره تاریخی که ضرورت دارد تا در این زیست بوم زندگی کرده و از مزایا و فرصت های آن استفاده کنیم، برای زندگی راحت تر و مبتنی بر اطلاعات وسیع تر و دانش، قلمرو اسلامی ایجاد کنیم.
   دکتر فیروزآبادی تصریح کرد: قلمرو اسلامی را نمی توانیم بر روی پلت فرم ها و سرزمین های مجازی که غربی ها برای ما فراهم کردند ایجاد کنیم، بر همین اساس توصیه می کنم تا مسلمانان تلاش کنند تا در فضای مجازی قلمرو سازی بدون تعارض کنند چرا که در صورت تعارض قلمرو به دلیل وابستگی به تعداد کاربر و میزان تعامل آنها برای قدرت محکوم به نابودی خواهد بود.
   وی با تاکید بر این که علما و زمامداران اسلامی تلاش کنند که در این مسیر حرکت کنند تا شاهد قلمرو اسلامی در فضای مجازی باشیم، گفت: این قلمرو باید براساس اصول مودت، مهربانی، احترام به یکدیگر و عدم استفاده از افترا، دروغ و کینه ورزی شکل گرفته و بیش از هر زمان دیگر بحث وحدت و همکاری اسلامی در جهان ضرورت دارد.
   دبیر شورای عالی فضای مجازی خطاب به همه اندیشمندان و فعالانی که می توانند در فضای مجازی صاحب اثر وسیع باشند، اظهار داشت: در این قلمرو سازی که شبکه ای است ما باید حداکثر همکاری و همبستگی را داشته باشیم.
   وی با اشاره به تحولات فضای مجازی که در طول زمان بسیار کوتاه بیشترین محتوا و اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می دهد، افزود: این اطلاعات وسیع قدرت تحلیل و تجزیه را متناسب با میزان ورودی داده برای مخاطب ایجاد نمی کند و برهمین اساس ما با دوران نابسامانی و اختلالات فکری روبرو هستیم که در برآوردی که متخصصان این حوزه داشتند بروز و ظهور فرق کوچک منحرف حاصل آن بوده است.
   وی گفت: در این فضا مشکلاتی همچون پژواک و صداهای مشابه مطرح است که به سمت افراط، افراد را سوق می دهد و شاید یکی از دلایل این که جریان های افراطی در جهان بسیار در حال شکل گیری است و رفتارهای خارج از انتظار همچون عملیات های انتحاری مکرر که در طول زندگی بشر بی سابقه بوده، شاهد هستیم برآمده از این خصایص منفی و تهدیدهای فضای مجازی است که خاصیت جهانی بودن آن باعث می شود که افراد و گروه های شاذ همدیگر را پیدا کنند.
   دکتر فیروزآبادی اعلام کرد: عملکرد پلت فرم های غربی نیز این شرایط را به دلیل ارایه پیشنهادهای جدید در همان رشته و سبک فعالیت کاربران تشدید می کنند و اینها در گروه خود و با پژواک صدای خودشان تفسیرشان از جهان فقط همان چیزی است که برآمده از فرقه خودشان است و جهان را با یک فیلتر می بینند و این بدان معناست که فرد در گروه خود پژواک صدای خود را می شنود و تصورش از جهان بیرونی به این نحو شکل می گیرد که همه دنیا همان چیزی است که در این پلت فرم به آن عرضه می کنند.
   وی برای مقابله با این تهدیدات باتاکید بر ایجاد قلمرو در فضای مجازی گفت: تا زمانی که در فضای مجازی قلمروسازی صورت نگرفته، بر علما و اندیشمندان اسلامی است که سواد مسلمین که همان سواد دیجتیالی تعبیر می شود را افزایش دهند و آنها را برای استفاده صحیح از این فضا توجیه کنند به نحوی که انسان در فضای کانالیزه بسته قرار نگیرد و بتواند کل جهان را ببیند و قدرت تجزیه و تحلیل مطالب را داشته باشد.
   رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به خصوصیت فناوری پایه این زیست بوم و ارایه خدمات و کاربری های جدید که مبتنی بر تمدن غربی است، افزود: این خدمات اعجاب و بهت انگیزی در تصویر سازی زندگی بدون اشکال و بهشت گونه در غرب برای مسلمانان ایجاد می کند و همین امر باعث هجرت های دسته جمعی مسلمانان می شود که در واقع همراه با نوعی خودکشی دسته جمعی به دلیل مسیرهای پرخطر همچون عبور از دریاها برای دسترسی به آن است و این یک وظیفه بسیار سنگین بر دوش علمای اسلامی است که در این تجزیه و تحلیل و در این برداشت عام که در پلت فرم غربی برای کاربران مسلمان ایجاد شده آنها را یاری کرده و تصویری روشن از آن چیزی که در ظاهر نمایش داده می شود ارایه کنند.
   وی تاکید کرد: این روشن سازی توسط دانشمندان اسلامی، متفکران و زمامداران اسلامی متاسفانه بعضا با روش های سنتی، غیر شبکه ای و غیر تعاملی به صورت سخنرانی های یک طرفه صورت می گیرد و مسلمانان بدون یار و چراغ راهنما در این صحرا و هجومی که مقام معظم رهبری از آن تعبیر به تهاجم فرهنگی کردند رها شده اند.
   دکتر فیروزآبادی گفت:جوانان مسلمان که قدرت شناخت، تجزیه و تحلیل مطالب را ندارند، بدون سلاح در این جنگ رها شده و تحت فشار سنگین این فضا که مبتنی بر فناوری و پوزیتیویسم غربی و انکار معنویت است قرار گرفته اند، که امید دارم تا پیش از این که لطمات سنگینی متحمل شویم با همت و ایمان مسلمانان و تلاش متفکران و زمامداران این مشکل جامعه اسلامی نیز پشت سر گذاشته شود.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.